Kültür ve Edebiyatımızda Sezai Karakoç Konulu Panel Düzenlendi

0
12

Mona Roza şairi Sezai Karakoç hakkında Geyve’de Panel düzenlendi

Kaymakamlığımız ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce 8 Kasım 2018 günü Geyve Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonunda “Kültür ve Edebiyatımızda Sezai Karakoç” konulu panel düzenlendi.
İktisat Profesörü-Gazeteci-Yazar Prof. Dr. ErsinNazif GÜRDOĞAN, Araştırmacı-Yazar Dr. Şakir DİCLEHAN ile Araştırmacı-Yazar ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin YORULMAZ’ın konuşmacı olarak katıldığı panelde;
 Şairin düşünce ve felsefesi, kültür, sanat ve edebiyat dalında yapmış olduğu hizmetler anlatıldı. Katılımcıların sormuş oldukları sorular da cevaplandırıldıktan sonra Geyve Kaymakamı İlyas MEMİŞ konuşmacılara değerli anlatımlarından dolayı teşekkür ederek çiçek takdim etti.
Sezai Koç kimdir?
1933 Diyarbakır Ergani doğumlu olan yazar 1955’te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü’nden mezun oldu. Devlet memurluğundan sonra siyasete de atılmıştır.
Sezai Karakoç yazar şair ve aynı zamanda bir düşünce adamıdır.
Yazarın 50’den fazla şiir, düşünce ve deneme kitapları bulunmaktadır. Henüz genç yaşlarındayken

Şair, Kendinden Memnun Olmalı diyen Sezai Koç “Eser´in şairini sevinçle titretmesi demek bu. Memnunluk ilkesinin temeli, sevinçtir. Yaşama sevinci değil “yaşatma sevinci” olduğunu söyler.

Sezai Karakoç yazdığı ünlü Mona Roza  şiiriyle geniş çevrelerce tanındı.

İşte Mona Roza şiirinin ilk mısrası:

Mona Rosa. Siyah güller, ak güller.
Geyve’nin gülleri ve beyaz yatak.
Kanadı kırık kuş merhamet ister.
Ah senin yüzünden kana batacak.
Mona Rosa. Siyah güller, ak güller.