Geyve Forum
Geyve Yöresel Ürünler

Namaz Vakitleri

SAKARYA
GEYVE
26 Eylül
16 Muharrem 1440
0
0
:
0
0
:
0
0
:
0
0
:
0
0
İmsak
05:19
Güneş
06:43
Öğle
12:56
İkindi
16:17
Akşam
18:58
Yatsı
20:17

Piyasalar

BIST
99149
USD/EUR
1,1752
Amerikan Doları
6,175
Euro
7,2568
İngiliz Sterlini
8,1381
Japon Yeni
5,4832
Rus Rublesi
0,09504
SA Riyali
1,67209
Altın
236,004
Son Güncelleme: 26.09.2018 18:33

Süper Lig

Most recent soccer data can be found here. Now getting info from data source.

Giriş

Mekke ve Kudüs’ün Fethi programında Büyük Coşku

Mekke ve Kudüs’ün Fethi programında Büyük Coşku

MEKKE’NİN FETHİ ve KUDÜS Her sene tüm Türkiye’de gerçekleştirilen Mekke’nin ve Kudüs’ün Fethi programı bu sene Geyve ilçesinde büyük coşkuyla icra edildi. Geyve Anadolu Gençlik Derneğinin düzenlediği Mekke’nin fethi ve Kudüs programında konuşan Muzaffer Yemiş: “AB kapısında beklemekten vazgeçip İslam birliğini kursak, dünyanın hiçbir yerinde mazlumun kanı ve göz yaşı akmaz.”dedi. Geyve Anadolu İmam-Hatip Lisesi […]

02 Ocak 2018 Salı - 203 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0
Reklam

MEKKE’NİN FETHİ ve KUDÜS

Her sene tüm Türkiye’de gerçekleştirilen Mekke’nin ve Kudüs’ün Fethi programı bu sene Geyve ilçesinde büyük coşkuyla icra edildi.

Geyve Anadolu Gençlik Derneğinin düzenlediği Mekke’nin fethi ve Kudüs programında konuşan Muzaffer Yemiş: “AB kapısında beklemekten vazgeçip İslam birliğini kursak, dünyanın hiçbir yerinde mazlumun kanı ve göz yaşı akmaz.”dedi.

Geyve Anadolu İmam-Hatip Lisesi salonunda düzenlenen programa katılım çok oldu, İbrahim Akın sundu. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Merkez cami imam-hatibi Recep Yamal hoca Kuran-ı Kerim tilavet etti. Geyve AGD başkanı Bilal Şehir, Sakarya AGD başkanı Hasan Zengin ve emekli öğretmen Fatih Aksu selamlama konuşması yaptı. Eski başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın Mekke’nin fethi hakkındaki konuşması slayt halinde sunuldu. Murat Yurttadur ile Recep Yamal hocalar ezan okudu.

AGD Sakarya Şube Başkanı Hasan ZENGİN de Mekke’nin ve Kudüs’ün Fethi programına Geyve ilçesinde katıldı.

Zengin, Yaptığı konuşmada “Bilindiği üzere yeryüzünün ilk binası Kâbe’nin bulunduğu şehir olan Mekke İslam Ordularınca 1 Ocak 630 tarihinde fethedilmiştir. Biz bu programları düzenlerken fethin hicri ya da miladi yıldönümünü, ya da fethin kronolojisini konuşmadan ziyade fetih ruhunu kuşanmanın derdindeyiz.

Ayrıca biz, İstanbul’un Fethini Diyarbakır’a, Diyarbakır’ın Fethini Kudüs’e, Kudüs’ün Fethini Mekke’ye ve Mekke’nin Fethi’ni de vahyin insanlığa olan çağrısına bağlamayan her anlayışın eksik olduğunu düşünüyoruz.

Aralık ayında yaşanılan gelişmeler zaten duyarlı olduğumuz Kudüs meselesinde daha çok adım atmamız gerektirdiğini göstermiştir. Hem Kudüs’teki 100 yıllık işgali hem de Kudüs’ün doğusuyla batısıyla bir bütün olduğu gerçeğini gündemde tutmak adına geleneksel olarak düzenlediğimiz Mekke’nin Fethi Programında bir değişikliğe gittik ve programın adını Mekke’nin ve Kudüs’ün Fethi yaptık.

Kaosun, sömürünün, çatışma ve savaşların yaşandığı dünyamızın her zamankinden daha fazla fetih ruhuna ve anlayışına ihtiyacı vardır. Fetih kavramı da anlamından saptırılmaya çalışılsa da biz hem kavramlarımıza hem de bu kavramların bize yüklediği sorumluluklara sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Fetih, bir beldenin ve o beldede yaşayan insanların dimağlarının İslam’a açılmasıdır. Fetih, küfrün karanlığının Kelam-ı Kadim’in berraklığıyla silinmesidir. Fetih, sonradan olma ilahlara reddiyedir. Fetih, insanların temel hak ve özgürlüklerini gasp eden zulüm düzeninden adil bir düzene geçen yolun açılmasıdır.

Biz Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak bu coğrafyanın harcının İslam olduğuna, bu toprakları bize yurt yapan anlayışın fetih ruhu olduğuna inanıyoruz. İnsanımız kültür emperyalizminin yanında değil fetih ruhunun yanında durmaya çağıyoruz.” dedi.

MAZLUMUN GÖZYAŞI DURUR

Geceye konuşmacı olarak katılan Muzaffer Yemiş özetle şunları söyledi: Mekke’nin bin 387 yıl önce Peygamber Efendimiz tarafından fethedilmesi, insanlık tarihi için çok önemlidir. Mekke’yi fetheden ordu hangi ruhu taşıyorduysa; İstanbul’u, Diyarbakır’ı, Çanakkale’yi fetheden ordu da aynı ruhu taşıyordu. Yeryüzünde mazlumun kanının durmasını, gözyaşının dinmesini istiyorsak İslamiyeti dünyaya hakim kılmalıyız.

ÖDÜL TÖRENİ

Anadolu Gençlik Derneğinin öğrenciler arasında düzenlediği Siyer-i Nebi yarışmasında dereceye girenlere çeşitli ödüller verildi.

Dereceye giren öğrenciler:

1.Selahattin Dayanç: Karaçam Ortaokulu (ilde 3.)

2.Nazlıcan Akın: OsmanGazi Ortaokulu( İlde 8.)

3.Muhammet Emre Bul: Geyve İ.H.Ortaokulu(İlde 10.)

Ercan DEMİR-Geyvemedya.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Tüm hakları saklıdır © 2018 Geyve Rehber